W jaki sposób skóra pełni swoją „funkcję ochronną”?

Skóra jest pierwszą barierą, która chroni nasz organizm i naszą wewnętrzną równowagę przed zewnętrznymi wyzwaniami. Dzięki temu skóra pomaga zwalczać odwodnienie i zapobiega przedostawaniu się patogenów (wirusów, bakterii, alergenów itp.). Funkcja bariery skóry ma kluczowe znaczenie dla ochrony integralności organizmu.

W tym celu nasza skóra została wyposażona przez ewolucję w zewnętrzną warstwą składającą się ze zrogowaciałych komórek (zwanych korneocytami). Komórki te są połączone ze sobą, jak cegły w ścianie, międzykomórkowym cementem lipidowym, który sprawia, że skóra nie przepuszcza wody.

Dodatkowo ta powierzchowna warstwa skóry pokryta jest filmem hydrolipidowym. Jak sugeruje jego nazwa, ten ochronny film jest naturalną emulsją składającą się z wody i lipidów. Część wodna tej emulsji pochodzi zarówno z wody znajdującej się w skórze właściwej, która wędruje przez naskórek (i która może być również wytwarzana w procesie pocenia się), jak i wody z atmosfery, która osadza się na skórze. Składnik lipidowy emulsji składa się z sebum. Sebum to rodzaj tłuszczu wytwarzanego przez gruczoły łojowe, który sprawia, że ​​powierzchnia skóry jest nieprzepuszczalna i naturalnie kwasowa.

Lipidy międzykomórkowe naskórka i płaszcz hydrolipidowy tworzą razem naturalną barierę ochronną na powierzchni skóry, która chroni nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i utratą wody.

Czy ta odpowiedź była przydatna?